Apie mus

Atgal

PAR EXCELLENCE. FTMC sėkmės istorijos iš arti

Technologijų lyderio FTMC komandoje naujas narys – „Optolab“

2021-06-07

Neseniai Fizinių ir technologijos mokslų centre (FTMC) susibūrė ir naują laboratoriją įkūrė jaunų, kompetentingų specialistų komanda, pasivadinusi „Optolab“. FTMC dr. Lino Minkevičiaus paprašėme papasakoti apie laboratorijos veiklą, tikslus, projektus ir supažindinti su čia dirbančiais centro specialistais.
 
Optoelektroninių sistemų charakterizavimo laboratorijos „Optolab“ komanda
Optoelektroninių sistemų charakterizavimo laboratorijos „Optolab“ komanda: dr. Saulius Tumėnas, laboratorijos vadovas j. akad. dr. Linas Minkevičius ir dr. Andrejus Geižutis (D. Jokubauskio nuotrauka)

 

Kas ir kodėl paskatino įkurti šią naujausią, FTMC lyderystę optoelektronikos ir fotonikos srityse dar labiau įtvirtinančią laboratoriją - „Optolab“?

„Optolab“ - tai optoelektroninių sistemų charakterizavimo laboratorija, vienijanti Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) Optoelektronikos skyriaus komandos, fotonikos lyderių Lietuvoje ir Europoje, gerąsias eksperimentines praktikas bei mokslinę patirtį.

Idėja įkurti šią modernią laboratoriją kilo atsiradus poreikiui FTMC kurti naujus optoelektronikos produktus, įvertinti jų kokybę bei kuo tiksliau įvertinti jų veikimo parametrus. Galima sakyti, jog pirminės šios idėjos autorius ir kūrimosi procesų iniciatorius buvo FTMC direktorius akademikas prof. Gintaras Valušis, jis paskatinino susiburti ir visą „Optolab“ komandą. Esame unikalūs savo moksliniais tyrimais ir inovatyvios technologijos vystymu optoelektronikos srityje. Taip pat žinojome, kad Baltijos šalyse – esame vieninteliai: tokių šios srities tyrimų, kokius atliekame centre, daugiau nevykdo jokios kitos Baltijos šalies mokslininkai. Todėl neliko kito kelio, kaip tik patiems susikurti tai, ko reikia ne tik mūsų, bet ir kolegų mokslininkų visame pasaulyje darbams.

FTMC direktorius Gintaras ValušisFTMC direktorius Gintaras Valušis

Kita vertus, naujai įkurta „Optolab“ laboratorija yra tarsi technologinė platforma, galinti teikti optoelektroninių sistemų testavimo ir charakterizavimo paslaugas tiek startuoliams, tiek ir jau veikiančioms fotonikos technologijų segmentui priskiriamoms aukštųjų technologijų įmonėms.

Kuriant aukštos kokybės maketus, prototipus, o vėliau – ir modernius produktus, būtina greita techninių parametrų diagnostika ir tinkamu laiku koreguojami galimi neatitikimai reikalingoms vertėms. Dažnai jaunos įmonės neturi techninių testavimo galimybių, todėl FTMC „Optolab“ laboratorijoje teikiame daug šios srities paslaugų, o aukštos kvalifikacijos specialistai užtikrina patikimą techninių parametrų įvertinimą. Tokiu būdu, padedant mūsų profesionalų komandai, jaunos įmonės gali pagreitinti produktų pateikimą į rinką ir sumažinti kokybės kontrolės kaštus įmonės viduje.

Optolab

Optolab

Optolab

Optolab

OptolabOptoelektroninių sistemų charakterizavimo laboratorija „Optolab“ (D. Jokubauskio nuotraukos)

Kokią veiklą vykdo ši laboratorija, kokias perspektyvas, tikslus esate numatę, vystydami šios srities tyrimus ir technologijas Lietuvoje bei užsienyje?

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje pastebimas intensyvus optoelektroninių prietaisų rinkos augimas, taip pat stiprėja konkurencija šioje srityje. Įmonės, siekiančios įsitvirtinti optoelektronikos rinkoje, jau dabar privalo pateikti aukštos kokybės gaminius. Tam reikalingos specifinės, aukštos technologinės parengties laboratorijos, tokios kaip FTMC „Optolab“, kur atliekame precizišką, profesionalų optoelektroninių prietaisų testavimą bei jų kokybės kontrolę. „Optolab“ vystomi tyrimai taip pat yra itin aktualūs ir fotonikos bei optoelektronikos prietaisų, skirtų aeronautikai, karybai bei medicinai kokybės užtikrinimui ir naujų technologijų kūrimui.

FTMC laboratorija „Optolab“ specifikuojasi keliose srityse. Atliekame nuostoviosios veikos kolimuoto lazerio spindulio kalibruotus vidutinės galios matavimus 8– 11 µm spektriniame diapazone ir 40 µW – 3 W vidutinės galios intervale. Šie matavimai leidžia kvalifikuotai įvertinti, pavyzdžiui, lazerinių taikiklių spinduliuojamą galią. Iš šių duomenų galima spręsti apie šių prietaisų atitikimą techninėms specifikacijoms, jų nuokrypį ar, paprastai tariant, įvertinti prietaiso nusidėvėjimą.

Kita veiklos sritis yra optiniai radiometriniai tyrimai – atliekame trumpabangės IR spinduliuotės sensorių matricų, liniuočių ir šaltinių charakterizavimus. Matavimai atliekami naudojant suprojektuotą, itin tolygaus pasiskirstymo optinį lauką. Jis yra sukuriamas naudojant optinio vaizdinimo sistemą su absoliučiai juodo kūno šaltiniu arba integruojančios sferos šaltiniu. „Optolab“ naudojami optinės spinduliuotės šaltiniai ir detektoriai yra kalibruoti taikant standartą, prieinamą JAV Nacionaliniam standartų ir technologijos institutui (NIST, National Institute of Standards and Technology).

Su šia įranga atliekami įvairūs radiometriniai ir optiniai testai. Testuojant IR kameras, vieni svarbiausių testų yra MRTD ir NETD. Subjektyvūs MRTD matavimai atliekami vadovaujantis STANAG 4349 standartu erdvinių dažnių intervale: 0.19 iki 2.06 cy/mrad. MRTD testas leidžia įvertinti kameros mažiausią užregistruojamą temperatūros skirtumą, kurį dar įmanoma išskirti. Šiuolaikinių IR kamerų MRTD gali siekti milikelvinus.

Kitas nemažiau svarbus parametras yra NETD, kuris nusako, kaip termovizinis detektorius sugeba atskirti labai mažus šiluminės spinduliuotės skirtumus vaizde. Jis taip pat kartais vadinamas „Terminiu kontrastu“.

Kaip FTMC „Optolab atliekami tyrimai ir kita veikla pritaikoma visuomenės gyvenimo srityse?

FTMC naujai įkurtoje laboratorijoje „Optolab“ vykdomi moksliniai ir taikomosios-eksperimentinės plėtros tyrimai užtikrina, kad galutinį vartotoją pasiektų patikimi, kokybiški, preciziškai veikiantys optoelektroniniai prietaisai: infraraudonųjų spindulių kameros, naktinio matymo įrenginiai, lazeriniai taikikliai bei medicinos diagnostikos priemonės. Vertinant iš ilgalaikės perspektyvos, FTMC „Optolab“ - vienintelės Lietuvoje tokios laboratorijos buvimas leis lietuviškoms įmonėms pasiekti naujausių, aukščiausios kokybės reikalavimų, kurti naujus, pažangius produktus ir labiau įsitvirtinti pasaulinėje rinkoje.

Ši laboratorija sėkmingai prisideda prie inovatyvių gaminių kūrimo ir jų charakterizavimo bei testavimo įmonėse, lyderiaujančiose optoelektronikos ir fotonikos srityse: UAB „Altecha“ ir UAB „Altechna Coatings“, UAB „EKSMA Optics“ bei kitose lietuviškose puslaidininkių industrijos įmonėse.

Optolab

Optolab

Optolab

Optolab

OptolabOptoelektroninių sistemų charakterizavimo laboratorija „Optolab“ (D. Jokubauskio nuotraukos)

Supažindinkite su „Optolab“ komanda, su žmonėmis, kurie prisideda prie FTMC kompetencijų ir lyderystės regione stiprinimo?

FTMC „Optolab“ komanda susibūrė derinant ir apjungiant skirtingų sričių kompetencijų centro darbuotojus. Kiekvienas jų yra savo srities profesionalas, turintis ilgametę darbo patirtį. Specialistų komanda leidžia užtikrinti kokybiškus tyrimų rezultatus, nuolatinį tobulėjimą ir sinergiją laboratorijos veiklose.

Optoelektroninių sistemų laboratorijai vadovauja j. akad. dr. Linas Minkevičius. Dirbdamas FTMC Terahercų fotonikos laboratorijoje, Linas specializuojasi terahercų ir infraraudonosios spinduliuotės sričių vaizdinimo/detekcijos sistemų kūrime. Ilgametė patirtis yra panaudojama optoelektroninių sistemų tobulinime ir naujose jų praktiniuose taikymuose.

Dr. Andrejus Geižutis „Optolab“ laboratorijoje kuruoja puslaidininkinių lazerių, šviesos diodų, fotodetektorių, THz dažnio ruožo puslaidininkinių prietaisų tyrimus ir charakterizavimą. Gerai išmano puslaidininkinių prietaisų technologijos procesus ir prototipo kūrimo stadijas.

Dr. Saulius Tumėnas laboratorijoje atsakingas už optinį charakterizavimą. Jo patirtis tiriant medžiagų optinį atsaką į poliarizuotą šviesą, leido praplėsti laboratorijos veiklas – atliekame poliarizuotos optikos tyrimus ir charakterizavimą. Taip pat Saulius turi didelę patirtį projektų valdymo srityje: dirbo „Ernst&Young Baltic“ kompanijoje, Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijoje LINPRA, vadovavo VšĮ „Intechcentras“.

Daugiau informacijos apie „Optolab“: optolab.ftmc.lt