MILDOS TAMOŠIŪNAITĖS daktaro disertacija

Autorius: MILDA TAMOŠIŪNAITĖ
Disertacijos pavadinimas: Išorinio poveikio įtaka terahercų taikymams telekomunikacijose
Mokslo sritis: Fizika 02 P
Mokslinis vadovas: prof. dr. Gintaras Valušis

Gynimo data: 2018-09-28

ANOTACIJA:
Pasauliniai bevielių duomenų srautai auga beveik eksponentiškai. Pralaidumo juosta yra vienas iš pagrindinių faktorių, ribojančių informacijos perdavimo greitį, todėl dabartinės technologijos kartu su dar kuriama 5G technologija ateityje patenkins tik 81 proc. prognozuojamo poreikio. Perspektyvos matomos terahercų (THz) dažnių juostoje (100 GHz - 10 THz), tačiau kyla daug iššūkių dėl silpninimo atmosferoje.
Šiame darbe nagrinėjamos THz bevielių tinklų galimybės ir apribojimai dėl silpninimo atmosferoje, daugiausiai dėmesio skiriant silpninimui dėl lietaus ir atmosferos lūžio rodiklio pokyčių. Taip pat buvo išnagrinėtas vienas iš labiausiai tikėtinų technologinių scenarijų (trumpi atstumai ir kvazioptinis perdavimas). Rezultatai palyginti su laboratorijoje kontroliuojamo lietaus eksperimento duomenimis.
Dėl mažo THz antenų stiprinimo koeficiento gali būti reikalingi dideli antenų masyvai. Zoninių plokštelių pagrindu pagamintos antenos yra laikomos kompaktiškesniu, ekonomišku ir lengvai integruojamu sprendiniu THz srityje. Darbe atliktas nuoseklus zoninės plokštelės modeliavimas. Lazerinės abliacijos būdu pagamintas zoninės plokštelės 0,6 THz dažniui prototipas, kuriame atspindžius mažinančios ir fokusuojančios savybės pademonstruotos viename 500 µm storio silicio padėkle, pasiekiant artimą difrakcija ribotam pluošto sąsmaukos plotį židinyje.
Metai: 2018