Autorius: Andrius Arlauskas
Disertacijos pavadinimas: "Puslaidininkinių medžiagų ir jų darinių tyrimas terahercinės spinduliuotės sužadinimo ir pikosekundinio fotolaidumo spektroskopijos metodais"
Mokslo sritis: Fizika 02P
Mokslinis vadovas: dr. Ramūnas Adomavičius
Mokslinis konsultantas – prof. habil. dr. Arūnas Krotkus
Gynimo data: 2015-12-22
ANOTACIJA:
Apšvietus puslaidininkio paviršių femtosekundiniu lazerio impulsu, atspindžio kampu yra sugeneruojamas kelių pikosekundžių trukmės, dažnai vieno periodo elektromagnetinis svyravimas, kurios spektras yra teraherciniame (THz) diapazone. Šios spinduliuotės prigimtis yra susijusi su krūvio judėjimu, kuris vyksta dėl įvairių priežasčių: paviršinis elektrinis laukas, skirtingi krūvininkų difuzijos koeficientai taip pat netiesinai optiniai efektai, fononų svyravimai, optinė krūvininkų orientacija. Natūralu, kad THz impulsas talpina savyje informaciją apie šiuos mechanizmus, o tuo pačiu ir apie krūvininkų dinamiką iškart po sužadinimo. Tad šio darbo tikslas buvo sukurti THz impulsų sužadinimo bei pikosekundinio fotolaidumo spektroskopijos metodikas, kurios leidžia nagrinėti medžiagų juostinę struktūra bei tyrinėti procesus vykstančius iškart po sužadinimo.
Siekiant parodyto THz impulsų sužadinimo spektroskopijos galimybes, šiame darbe buvo išmatuoti 4 medžiagų (InAs, InSb, InN, GaAs) sužadinimo spektrai. Iš jų buvo nustatytos laidumo juostos šoninio slėnio padėtys, kurios gan tiksliai sutapo su literatūroje žinomomis vertėmis.
Šiame darbe pirmą kartą buvo tirta THz impulsų generacija nuo InAs nanovielelių matricos, kurios buvo augintos be katalizatorius. Dėl paviršinių defektų, elektronų judris, kuris tampriai susijęs su THz impulsų generacijos efektyvumu, šiose nanovielėse priklauso nuo jų skersmens. Tuo pačiu dėl gerokai trumpesnės impulso relaksacijos trukmės pakinta ir generacijos mechanizmas. Nustatyta, kad InAs nanovielelėse THz impulsai generuojami dėl foto-Demberio efekto.
Telūras – tai vienas iš nedaugelio puslaidininkių, kurio fononų svyravimų kuriama THz spinduliuotė yra lengvai užregistruojama įprastos TDS sistemos. Šiame darbe buvo ištirti trijų kristalografinių orientacijų Te kristalai. Nustatyta, kad be fononų oscilaicijų egzistuoja dar trys generacijos mechanizmai. Kai puslaidininkis žadinamas mažesnio nei 0,9 eV energijos fotonais, THz generuojami dėl anizotropinio fotolaidumo reiškinio. Kai fotono energija viršija 0,9 eV, įsijungia dar du: šoninis foto-Demberio efektas, kuris atsiranda dėl elipsoidinio laidumu juostos izoenergetinio paviršiaus, ir įprastas foto-Demberio efektas. Toliau didėjant fotono energijai ima dominuoti pastarieji du.
Paskutinėje šio darbo dalyje buvo pristatyta pikosekudinio fotolaidumo spektroskopijos metodika. Skirtingai nuo įprasto fotolaidumo ši išsiskiria tuo, kad geba nagrinėti nespėjusių termalizuotis elektronų judėjimą bei procesus, kurie vyksta keli šimtai femtosekundžių po sužadinimo. Tuo pačiu ši metodika leidžia įvertinti ir draustinių energijų tarpe esančių lygmenų energijas. Šiame darbe buvo išmatuota trijų medžiagų pikosekundinio fotolaidumo spektrai: žemoje temperatūroje (ŽT) augintas GaAs, ŽT-InGaAs ir GaAsBi. Pirmų dviejų medžiagų draustiniame tarpe yra struktūrinių defektų sąlygota juosta, kurios energetinė padėtis bei plotis buvo įvertintas šia metodika. GaAsBi atveju buvo nustatyta laidumo juostos šoninio slėnio padėtis šioje medžiagoje.
Metai: 2015