• Nekoreguojami

Nekoreguojami

2025. 04. 11 -

Lietuvos mokslų akademijoje pagerbtas prof. E. Norkus: „Pirmiausia už viską dėkoju šeimai“

Prof. habil. dr. Eugenijus Norkus. Hernandez & Sorokina / FTMC nuotrauka
Balandžio 8 d. įvyko ataskaitinis ir rinkiminis Lietuvos mokslų akademijos (LMA) narių visuotinis susirinkimas, kuriame buvo ypatingai pagerbtas FTMC Katalizės skyriaus chemikas, dukart Lietuvos mokslo premijos laureatas, akademikas prof. habil. dr. Eugenijus Norkus.
 
Kaip rašoma LMA pranešime spaudai, renginio pradžioje jubiliejų proga pasveikinti LMA nariai Vytautas Konstantinas Sirvydis (90) ir Giedrius Uždavinys (85). LMA atminimo medaliu apdovanotas akademikas, FTMC mokslininkas emeritas prof. habil. dr. Albertas Malinauskas. O Eugenijui Norkui skirta LMA prezidiumo padėka, LMA atminimo medalis ir Teodoro Grotuso atminimo medalis už nuopelnus chemijos mokslui.
 
Sveikiname Profesorių ir didžiuojamės!
 
 
(Prof. habil. dr. Eugenijus Norkus, prof. habil. dr. Aivaras Kareiva ir LMA prezidentas prof. habil. dr. Jūras Banys. Virginijos Valuckienės / LMA nuotrauka)
 
 
(FTMC nuotrauka)
 
 
(FTMC nuotrauka)
 
Sausio mėnesį E. Norkus atšventė 70-ąjį gimtadienį, ta proga sveikinimą ir padėką už svarų indėlį į Lietuvos mokslą atsiuntė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda:
 
 
(FTMC nuotrauka)
 
„Pirmiausia už viską norėčiau padėkoti savo šeimai. Mokslininko darbas nėra nuo devynių iki penkių. Čia gali užsisėdėti ir ilgiau, dažnai manęs iki vėlumos nebūdavo namuose... Bet šeima iškentė, ačiū Dievui“, – juokiasi chemikas. 
 
Kalbėdamas apie savo profesinį kelią, mokslininkas dėkoja ir savo tėvams: „Jie abu buvo chemikai. Šviesios atminties profesorius Kazys Daukšas yra sakęs, kad tik fantazijos neturintys žmonės renkasi tėvų profesiją. Tiesa, jo sūnus ir duktė irgi chemikai...“
 
Akademikas pasakoja, kad be chemijos, jį visada domino žuvys ir žvejyba – tad galbūt jis būtų pasirinkęs ichtiologo specialybę? Tačiau laimėjo chemija – ir tam stiprią įtaką darė tuometinės Vilniaus 16-osios vidurinės mokyklos (dabartinės Užupio gimnazijos) pedagogai.
 
„Mokytojus prisimenu tik iš gerosios pusės. Bent 90 procentų (juokiasi). O chemijos mokytoja, amžinatilsį Genovaitė Banevičienė, buvo tikra įžymybė. Du FTMC darbuotojai, akademikai – Albertas Malinauskas ir aš – esam jos mokiniai. Ne kartą buvom užėmę pirmas vietas įvairiose moksleivių chemijos olimpiadose. Mokytoja mus ruošė stipriai“, – prisimena E. Norkus. 
 
 
(Prof. habil. dr. Eugenijus Norkus su šeima. Virginijos Valuckienės / LMA nuotrauka)
 
Moksline veikla profesorius užsiima jau beveik 50 metų. 1978-aisiais baigęs Vilniaus universitetą, ėmė dirbti tuometiniame Chemijos ir cheminės technologijos institute (vėliau Chemijos institutas), kuris 2010-aisiais, sujungus į vieną tris institutus, tapo FTMC. Nuo 2005-ųjų mokslininkas buvo Katalizės skyriaus vadovu, o pernai šias pareigas savo noru perdavė kolegei dr. Loretai Tamašauskaitei-Tamašiūnaitei.
 
„Mūsų skyrius visada buvo išsiskiriantis savo pasiekimais, daug kas iš pažįstamų tą sako. Manau, kad ir šiandien mes visai neblogai dirbam, yra tęstinumas, o dabartinė skyriaus vadovė puikiai vadovauja komandai.
 
Dabar aš dalyvauju viename moksliniame projekte, vadovauju kitam... O kiek „senolius“ laikys bei „puoselės“, žiūrėsime“, – juokiasi akademikas.
 
Parengė Simonas Bendžius
 
LMA ir FTMC informacija
Untitled design - 2025-03-14T122114.078-91ac7605488c7f28ba7af74f23c44392.jpg
2025. 03. 14 - Tinklalaidė „Tai ką jūs ten darot?“: maži žingsniai į vandenilinę ateitį Pašnekovė – FTMC Katalizės skyriaus doktorantė, chemikė Raminta Šakickaitė.
Aldona Balciunaite podcast-1349f1b766cb251004829cb9e11d7c1b.jpg
2025. 01. 30 - Tinklalaidė „Tai ką jūs ten darot?“: kuro elementai ir nauja energijos era Apie revoliucingąją technologiją pasakoja FTMC Katalizės skyriaus chemikė dr. Aldona Balčiūnaitė.
Untitled design (100)-445c926654dbd84cd7caa4e6062b83b5.png
2024. 09. 13 - Naujasis mokslų daktaras – alternatyvius energijos šaltinius vystantis chemikas A. Nacys Mokslininko darbas – apie naujų medžiagų kūrimą ir jų taikymo galimybes kuro elementuose.
EUGENIJUS NORKUS tituline s-c09f2a300a90ff5f40876f9adea1d0a2.jpg
2020. 12. 17 - Prof. Eugenijus Norkus: „Iš gyvenimo reikia ne tik imti, bet ir duoti…” FTMC veikia prof. Eugenijaus Norkaus paroda „Mokslas ir mokslininkai monetose ir banknotuose“