Viršuje parodytas trinties aparato laikiklis, o apačioje – jo diskelis. Tarp jų – iš aliejaus sukurtas tepalas, kurį mes bandome patobulinti, kad trintis būtų mažesnė. Tepalas yra per daug didelės klampos, ko gero, reikės koreguoti.
Projekto esmė – sukurti tepalą iš „egzotinių“, t. y. nemaistinių augalų – iš judrų ir balžų. Tačiau tepalas, matomas nuotraukoje, nėra padarytas iš tų augalų aliejų, o sukurtas iš paprastesnio junginio. Tiesiog kol kas tą aliejų konvertuoti į tepalą būtų per brangu.
***
Nuotraukoje – keptuvėlė tepalams. Tepalus kepame ant tokių mini keptuvėlių. Tiesiog norime sunaudoti kuo mažesnį kiekį medžiagos, vertinant tepalo savybes.
***
Nuotraukose – klampomatis. Stiklinis vamzdelis, įmerktas į kelių litrų menzūrą. Tepalas supilamas į viršutinį rezervuarą, matuojamas laikas, kada jis nubėgs nuo vieno pažymėto brūkšniuko iki kito.
Pagal tą laiką nustatoma tepalo klampa. Klampa – svarbiausias tepalo parametras.
***
Įrankiai iš kito projekto. Matote 5 aušinimo skysčius.
Tikri varikliuose naudojami aušinimo skysčiai, kai kurie iš jų sukurti su gliceroliu. Glicerolis – iš aliejaus gaunama medžiaga. Pavyzdžiui, keksiukai gaminami su 10 proc. glicerolio. Taigi keksiuko skonis – būtent glicerolio.
Paėmėme komercinius antifrizus ir žiūrime, kokioje temperatūroje jie užšąla. Norime, kad jie užšaltų kuo žemesnėje temperatūroje.
Visų nuotraukų autorius – Marius Jovaiša. Draudžiama naudoti be autoriaus sutikimo.