Naujienos ir renginiai

Renginiai ir skelbimai

2024. 12. 11 -

Naujas ambicingas projektas: Čekijos ir Lietuvos lazeristai keis Europos aukštųjų technologijų pramonę

Organizatorių skelbimas
Originalaus straipsnio autorė – Marie Thunova, Čekijos mokslinių tyrimų centras HiLASE. Visą pranešimą anglų k. skaitykite čia.
 
18 partnerių iš Čekijos, Lietuvos ir Ukrainos konsorciumas pradėjo novatorišką projektą, kuriuo siekiama keisti Europos aukštųjų technologijų pramonę pasitelkiant pažangias lazerių technologijas. Projektui LASER-PRO vadovauja Čekijos mokslinių tyrimų centras HiLASE ir Lietuvos atstovas FTMC.
 
Nuo 2025 m. sausio mėn. prasidėsiantis ir 4 metus truksiantis projektas buvo sėkmingas itin konkurencingoje aplinkoje – finansavimą gavo tik 11 iš 205 pateiktų pasiūlymų.
 
LASER-PRO atliepia į ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ iniciatyvą „Excellence Hubs“ (liet. „Aukštosios kompetencijos centrai“), kurios tikslas – skatinti tvirtas ir tvarias mokslinių tyrimų ir inovacijų ekosistemas visoje Europoje, ypatingą dėmesį skiriant regionų bendradarbiavimui per pažangųjį mokslą ir pramoninį pritaikymą. Šia iniciatyva siekiama:
  • kurti pasaulinio lygio inovacijų ekosistemas besiformuojančiuose regionuose;
  • skatinti ilgalaikį akademinės bendruomenės ir pramonės bendradarbiavimą;
  • ugdyti pažangiausias tyrėjų, verslininkų ir specialistų kompetencijas;
  • skatinti ekologiškus, skaitmeninius ir pažangius sprendimus, skirtus tvarioms pramonės permainoms.
„Kompetencijos centrų iniciatyva – tai unikali galimybė stiprinti regioninį bendradarbiavimą ir inovacijų kultūrą“, – sako „HiLASE“ vadovas ir projekto LASER-PRO koordinatorius dr. Tomášas Mocekas. – LASER-PRO įkūnija šią vizionierišką misiją, vienydamas partnerius iš Čekijos, Lietuvos ir Ukrainos, kad paspartintų pažangių lazerinių technologijų diegimą Europos aukštųjų technologijų pramonėje.“
 
 
(Dr. Tomášas Mocekas. „HiLASE“ centro / hilase.cz nuotrauka)
 
Projektas LASER-PRO orientuotas į kelias pagrindines mokslinių tyrimų sritis:
  • Darni gamyba: taikant ultratrumpųjų impulsų lazerius optimizuoti medžiagų apdorojimą ir sumažinti atliekų kiekį;
  • Puslaidininkių technologijos: lazerinių technologijų, skirtų lustų (mikroschemų) gamybai ir pakuotėms, tobulinimas, suderintas su ES iniciatyva Europos lustų aktu;
  • Biomedicinos inovacijos: lazerių taikymas medicinos prietaisams, įskaitant implantų ir mikrofluidikos tobulinimą;
  • Skaitmeninis ir 3D spausdinimas: skaitmeninės priemonės ir 3D spausdinimas lazerinių sistemų kūrime, siekiant geresnio dizaino ir našumo.
Projektu LASER-PRO siekiama kurti bendras mokslinių tyrimų ir inovacijų strategijas lazerių pramonei plėtoti, o bandomieji projektai skirti regioniniams ir nacionaliniams pramonės poreikiams tenkinti. Daugiausia dėmesio bus skiriama naujos kartos mokslininkų, inžinierių ir verslininkų mokymui, kaip naudotis lazerinėmis technologijomis. Kartu bus remiamos pradedančiosios įmonės, atžalinės įmonės ir MVĮ, kad jos galėtų panaudoti lazerių inovacijas didesniam konkurencingumui rinkoje didinti. Be to, įgyvendinant projektą bus stiprinama Ukrainos inovacijų ekosistema, konsultuojant vietos partnerius ir integruojant juos į platesnę Europos mokslinių tyrimų erdvę.
 
„Mūsų konsorciumas parodo, kaip tarptautinis bendradarbiavimas gali paskatinti veiksmingas inovacijas“, – teigia FTMC Lazerinių technologijų skyriaus vadovas dr. Gediminas Račiukaitis. – Vykdydami projektą LASER-PRO ne tik paspartinsime lazerinių technologijų diegimą Europoje, bet ir suteiksime Ukrainos partneriams galimybę klestėti Europos inovacijų bendruomenėje.“
 
 
(Dr. Gediminas Račiukaitis. FTMC nuotrauka)
 
„Remdami tokius pažangiausius projektus kaip šis, siekiame, kad Europa taptų pasauline lazerinių technologijų lydere, kad užtikrintume tvarią pramonės transformaciją ir stiprintume regioninius ryšius“, – sako Renata Liubinavičė, Inovacijų agentūros Lietuvoje projektų vadovė.
 
„LASER-PRO Excellence Hub“ kompetencijos centre Lvivo politechnikos nacionalinio universiteto mokslinis parkas atlieka svarbų vaidmenį skatinant inovacijas, verslumą ir technologinę pažangą. Mūsų organizacijos tikslas – mažinti atotrūkį tarp mokslo, pramonės ir valdžios institucijų, palengvinant žinių perdavimą, remiant pradedančiąsias įmones ir teikiant strateginę mentorystę. Aktyviai dalyvaudami LASER-PRO projekte, siekiame plėsti Ukrainos bendradarbiavimą pažangiausioje lazerinių technologijų srityje, stiprinti mūsų inovacijų ekosistemą ir ryšius su pirmaujančiais Europos partneriais.
 
Tikimės, kad ši iniciatyva paskatins tvarią plėtrą, skatins didelės pridėtinės vertės gamybą ir sukurs naujų verslo galimybių Ukrainoje, prisidėdama prie tvirto tarptautinio mokslinių tyrimų ir inovacijų tinklo augimo“, – komentuoja Lvivo politechnikos nacionalinio universiteto mokslinio parko projekto vadovas Michailo Zujevas.
 
Konsorciumo nariai ir partneriai:
  • Čekija: HiLASE, SIC, COC, CARDAM, mokslinių tyrimų ir inovacijų klasteris STAR, AMIRES, ELI ERIC, „Junior Achievement Czech Republic“;
  • Lietuva: FTMC, Lietuvos inovacijų centras, Inovacijų agentūra, Lietuvos lazerių asociacija, „Akoneer“, „Lietuvos Junior Achievement“;
  • Ukraina: Lvivo politechnikos nacionalinis universitetas, Lvivo politechnikos mokslinis parkas, „NoviNano Lab“, „Junior Achievement Ukraine“.
HiLASE informacija
Susiję:
UA LT komanda new-a4913d0257bdde20fe78d3e70849809f.jpg
2024. 12. 17 - FTMC bendradarbiavimas su Ukrainos tyrėjais: kuria ekonomišką optinį jutiklį Tikimasi, kad naujasis prietaisas bus labai svarbi priemonė sveikatos priežiūrai ir veterinarijai.
Greta Kasputė mini-aabb7e9e59c33c485342d84f28014b0a.jpg
2024. 12. 16 - Gydymą bičių produktais tyrinėjančiai FTMC doktorantei G. Kasputei – Lietuvos apiterapeutų asociacijos apdovanojimas Greta konstruoja elektrocheminius jutiklius, kuriuos būtų galima pritaikyti medaus ir propolio sudėties analizei.
Skaudzius Ambasada-46a3b7a36511ad9b1eeff6e3aceec77f.jpg
2024. 12. 14 - Tarptautinių partnerysčių stiprinimas: FTMC vadovas lankėsi Lietuvos ambasadoje Vokietijoje Susitikimo metu aptartos bendradarbiavimo galimybės tarp Lietuvos ir Vokietijos mokslininkų bei verslo atstovų.
MGedvilas-e4b66e52eaca960344ba9f97b7fdda52.jpg
2024. 12. 13 - Dr. M. Gedvilas – asocijuotas įtakingo mokslinio žurnalo „Optics Express“ redaktorius „Optics Express“ yra pasaulyje labiausiai cituojamas leidinys optikos srityje.