Naujienos ir renginiai

Renginiai ir skelbimai

2024. 12. 09 -

Diskusijoje apie FTMC – dėmesys jauniesiems mokslininkams ir laukiantys iššūkiai

Prof. dr. Ramūnas Skaudžius. Virginijos Valuckienės / LMA nuotrauka
Kokios svarbiausios užduotys per artimiausius metus laukia FTMC? Šiuo klausimu diskutavo mūsų Centro atstovai ir akademinės bendruomenės nariai, gruodžio 5 d. susirinkę į Lietuvos mokslų akademiją viešajai diskusijai „Fizinių ir technologijos mokslų centras: misija, nūdiena ir ateities planai“.
 
Renginį atidaręs FTMC Molekulinių darinių fizikos skyriaus mokslininkas prof. habil. dr. Leonas Valkūnas pasakojo, kad diskusijos idėja kilo dar šių metų pradžioje, o klausimai dėl mūsų Centro planų ir ateities natūraliai vėl tapo aktualūs, kai rugpjūčio mėn. naujuoju FTMC direktoriumi tapo prof. dr. Ramūnas Skaudžius.
 
Savo pranešime FTMC vadovas pristatė, kokius siekiamus tikslus bei lūkesčius Centrui artimiausiems 5 metams kelia jo steigėjas – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM). Šiuo raštu brėžiama strateginė kryptis, kurią FTMC palaipsniui pradeda įgyvendinti.
 
Didžiausi iššūkiai
 
Viena iš svarbių ministerijos nurodytų užduočių – pasiekti, kad 2028 m. ekspertiniame universitetų ir mokslinių tyrimų institutų MTEP veiklos vertinime bent viena mokslo kryptis pagal MTEP veiklos kokybės kriterijų būtų įvertinta 5 balais, o kitos mokslo kryptys – ne žemesniais kaip 4 balais.
 
Pagal naujausią tokią ataskaitą, FTMC mokslo kryptys buvo įvertintos šiais balais:
  • Chemija – 3,5
  • Fizika – 4
  • Medžiagų inžinerija – 3,5
  • Elektros ir elektronikos inžinerija – 2,5
Kalbant apie visos Lietuvos kontekstą, gamtos mokslų srityje FTMC rikiuojasi 9-oje, o pagal technologinius mokslus – 5-oje pozicijoje. „Taigi, matome, kad ŠMSM lūkestis yra išties aukštas“, – pirmąją pranešimo dalį užbaigė R. Skaudžius.
 
 
(Virginijos Valuckienės / LMA nuotrauka)
 
Kitas ministerijos uždavinys – tarptautiškumas. Norima, kad užsienio valstybių piliečiai sudarytų ne mažiau kaip 10 proc. visų Centro darbuotojų ir doktorantų. Šiuo metu tokių kolegų skaičius sudaro 5,6 proc.
 
„Aišku, galime klausti, ar tarptautiškumas šia prasme yra būtinai teigiamas dalykas. Manau, kad tie 10 procentų savaime nėra gėris, bet turime siekti, kad pas mus atvykę užsienio šalių piliečiai būtų motyvuoti ir patys geriausi. Čia turime potencialo, ką supratau iš pokalbių su įvairių FTMC skyrių darbuotojais“, – sakė Centro vadovas.
 
Dar vienas svarbus gautas lūkestis – proaktyviai ir sistemiškai bendradarbiauti su įvairiomis institucijomis formuojant Lietuvos bei užsienio politiką ir skatinant visuomenės pasitikėjimą mokslu. R. Skaudžius pabrėžė, kad šiuo metu kartu su kitais Mokslinių tyrimų ir technologijų organizacijų asociacijos (RTO Lithuania) nariais teikiami siūlymai naujai Vyriausybei.
 
Kalbant apie užsienio politiką, FTMC visai neseniai tapo tarptautinio tinklo „Advanced Materials 2030 Initiative“ (AMI 2030) nariu. Ši Europos pažangių medžiagų iniciatyva suburia tyrėjus, pramonės atstovus ir politikos formuotojus, kad sukurtų sprendimus visuomenės ir ekonomikos iššūkiams spręsti.
 
Be to, FTMC bendradarbiauja su įvairiomis mokslinėmis institucijomis daugiau nei 20-yje pasaulio šalių.
 
ŠMSM taip pat nurodo iki 2028 m. sukurti patrauklią bei efektyvią doktorantūros mokyklą ir parengti dvigubai daugiau naujų mokslo daktarų nei FTMC parengė 2023 m. Pabrėžiama, kad doktorantai yra ateities mokslininkai, gebantys daryti reikšmingą poveikį mokslui, studijoms, verslui ir visuomenei.
 
Šiemet FTMC turi 136 doktorantus, ir R. Skaudžius pateikė statistiką, kuri rodo, nuo 2015 m. iki dabar doktorantų skaičius mūsų Centre padvigubėjo. Tačiau, pasak FTMC vadovo, su ministerijos lūkesčiu galima sutikti – tuo labiau, kad šiemet buvo užpildytos ne visos siūlomos doktorantūros vietos.
 
 
(Virginijos Valuckienės / LMA nuotrauka)
 
Kaip pritraukti jaunus talentus?
 
Kita susitikimo dalis buvo skirta klausimams iš auditorijos ir diskusijai. Paklaustas, kaip bus pasiekti ŠMSM nurodyti lūkesčiai, R. Skaudžius akcentavo principą pirmiausia šiuo klausimu išsidiskutuoti tarp pačių FTMC darbuotojų ir tik paskui planus pateikti viešai. Tačiau jau dabar yra padaryti pirmieji darbai:
 
„Kaip vieną iš būdų, kaip pritraukti naujų studentų, įvedėme aiškią atlyginimų struktūrą – kiekvienas bakalauro ir magistro studentas mūsų Centre įdarbinamas ketvirčiu etato, taip pat ir doktorantai (kurie kitą etato dalį gali susikurti).
Kitas dalykas – su mokslininkais greičiausiai reikės kalbėti apie publikacijų skaičiaus didinimą, motyvacijos skatinimą. Puikiai suprantu, kad norisi žingsnių į priekį. Gruodžio 18 d. planuojama strateginė sesija dėl mokslinių temų, jau dabar matome visų FTMC skyrių stipriąsias ir silpnąsias vietas. Dėliosimės kryptis su visais kartu.“
 
Atkreiptas dėmesys, kad šiuo metu svarbi tampa sritis, į kurią būtų galima „sudėti“ visas kitas mokslines sritis – gynyba. Mūsų mokslininkai turi ką pasiūlyti Lietuvos kariuomenei ir gynybos pramonei; dabar tam palankus metas, nes valstybė didina finansavimą krašto apsaugai, ir dalis pinigų skiriama mokslinių tyrimų bei technologijų vystymui.
 
Kokios galimybės stipresniam FTMC ir VU bendradarbiavimui? R. Skaudžius atsakė, kad neseniai buvo susitikęs su VU rektoriumi prof. Rimvydu Petrausku ir buvo susitarta atnaujinti bendradarbiavimo sutartį.
 
„Tiek aš, kaip vadovas, tiek ir mūsų institucija esame atviri bendradarbiavimui. Tam tikra prasme mes esame priklausomi nuo universiteto, kiek galime prisitraukti naujų žmonių.
 
Kalbant apie būsimus doktorantus, turime suremti pečius bendram darbui. Nes statistika liūdna – visame pasaulyje mažėja žmonių, kurie renkasi doktorantūrą. Čia mes neturime būti konkurentai“, – pabrėžė FTMC direktorius.
 
 
(Virginijos Valuckienės / LMA nuotrauka)
 
Paklaustas apie sąlygas naujų mokslinių grupių (ypač pradedančiųjų mokslininkų) įsikūrimui, FTMC direktorius pirmiausia pabrėžė, kas jau yra padaryta – kiekvienam doktorantui suteikiamas pradinis krepšelis (etato dalis, kompiuterinė įranga darbui).
 
Kalbant apie ateitį, R. Skaudžius sako, kad reikia naudotis įvairiomis programomis, skirtomis talentų pritraukimui iš užsienio, tačiau nepamiršti ir Lietuvos mokslininkų.
 
„Podoktorantūrinės stažuotės taip pat yra vienas iš būdų, ir būtų galima tokias galimybes teikti FTMC lėšomis, o ne laukti finansavimo. Tai leistų pritraukti jaunų specialistų ir patiems spręsti, su kuriais iš jų sieti Centro ateitį. O kitiems tai irgi būtų naudinga patirtis tolesniame karjeros kelyje“, – sakė profesorius.
 
FTMC akcentuoja mokslinių tyrimų pritaikymą verslo bei visuomenės poreikiams. O ar beliks vietos fundamentiniams tyrimams, tokiems kaip teorinė fizika ar astronomija, kurie neatneša konkretaus pritaikymo? Atsakydamas Centro vadovas patikino, kad ši sritis niekur nedings:
 
„Manau, kad fundamentiniai mokslai privalo gyvuoti, jie yra pagrindas technologijoms. Turime tik aiškiai identifikuoti, kiek mums reikia šitos srities, ir turime čia pirmauti.“
 
Vienas iš paskutiniųjų klausimų buvo apie FTMC atsaką į klimato kaitos iššūkius. R. Skaudžius teigė, kad aplinkosaugos sritis yra labai svarbi, Centras jai skiria daug dėmesio (pavyzdžiui, FTMC turi stiprų Aplinkotyros skyrių) – ir taip bus ateityje. Taip pat gali būti svarstoma galimybė vykdyti bendrus projektus su VU Chemijos ir geomokslų fakulteto aplinkotyrininkais bei klimatologais.
 
FTMC informacija
Susiję:
Skaudzius Ambasada-46a3b7a36511ad9b1eeff6e3aceec77f.jpg
2024. 12. 14 - Tarptautinių partnerysčių stiprinimas: FTMC vadovas lankėsi Lietuvos ambasadoje Vokietijoje Susitikimo metu aptartos bendradarbiavimo galimybės tarp Lietuvos ir Vokietijos mokslininkų bei verslo atstovų.
Chips LT su logo-1a68234db26953a283b013f4e4885aac.jpg
2024. 12. 05 - Lietuvos puslaidininkių kompetencijos centro projektui – aukščiausias ES įvertinimas Bus kuriamos naujausios technologijos, pritraukiamos užsienio investicijos ir steigiamos aukštos kvalifikacijos darbo vietos.
Marija ir Ramunas KD-ed2f715ba0c4ea391221eb5bbbdd939d.jpg
2024. 09. 19 - 30-ąjį kartą kraujo davęs FTMC vadovas prof. dr. R. Skaudžius: „Kiekvienas turėtume apie tai pagalvoti“ FTMC fojė įvyko Nacionalinio kraujo centro organizuota kraujo donorystės akcija.
Ramunas-7-didesne-76f480f2e32f85ab3a743947074765fc.jpg
2024. 08. 01 - FTMC direktoriaus pareigas pradeda eiti Ramūnas Skaudžius „Man didelė garbė prisijungti prie didžiausios mokslo ir tyrimų institucijos Lietuvoje komandos“, – sako naujasis FTMC vadovas.