Naujienos ir renginiai

Renginiai ir skelbimai

2024. 11. 20 -

FTMC pasirašė penkiašalę sutartį dėl veiksmų branduolinės ar radiologinės avarijos atveju

Pixabay.com nuotrauka

Radiacinės saugos centras (RSC) su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, Nacionaliniu maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutu, Gamtos tyrimų centru ir Fizinių ir technologijos mokslų centru (FTMC) pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl ėminių bei mėginių pateikimo ir radiologinių tyrimų atlikimo įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai.

Šia sutartimi siekiama įteisinti funkcijas, numatytas Valstybiniame gyventojų apsaugos plane branduolinės ar radiologinės avarijos atveju.

„FTMC ne tik atlieka mokslinius tyrimus bei vykdo eksperimentinė plėtros darbus, bet ir prisideda stiprinant šalies pasirengimą ištikus avarinėms situacijoms. Esame viena iš radiologinius tyrimus atliekančių valstybinių institucijų, kuri, kilus branduoliniam ar radiologiniam pavojui, kartu su RSC ir kitomis 3 įstaigomis atliks reikalingus tyrimus įvertinant teritorijų užterštumą radioaktyviosiomis medžiagomis“, – paaiškina FTMC Branduolinių tyrimų skyriaus vadovas dr. Artūras Plukis.

Tam, kad būtų galima įvertinti teritorijų užterštumą radioaktyviosiomis medžiagomis branduolinės ar radiologinės avarijos atveju ir leisti arba uždrausti gyventojams vartoti maisto produktus, geriamąjį vandenį, pašarus gyvuliams šerti bei leisti sugrįžti gyventi į teritorijas, iš kurių jie buvo laikinai perkelti ar evakuoti, labai svarbu kuo skubiau paimti ėminius užterštoje teritorijoje ir juos radiologiškai ištirti, panaudojant visus Lietuvoje šiam tikslui turimus išteklius.

(Viena iš FTMC Branduolinių tyrimų skyriaus laboratorijų. Hernandez & Sorokina / FTMC nuotrauka)

Pasak A. Plukio, kilus branduoliniam ar radiologiniam pavojui, savo darbą nedelsiant pradės visos atsakingos Lietuvos institucijos – kad visi reikiami rezultatai būtų gauti ne vėliau kaip per parą.

„Darniai bendradarbiaujant institucijoms, RSC (kuris teikia rekomendacijas gyventojams dėl branduolinės  ar radiologinės avarijos padarinių ir gyventojų apsaugos priemonių) greičiau ir operatyviau pateiks išvadas, pagrįstas nepriklausomų tyrimų rezultatais.

Kad geriau tam pasirengtume, su partneriais jau esame pradėję įvairiapusiškus pasiruošimo darbus: rengiamos pratybos, derinami veiksmai, atliekami testiniai matavimai, vyksta pasikeitimas informacija ir, esant poreikiui, radionuklidų monitoringo duomenų analizė, taip pat ugdomi reikalingi įgūdžiai visose grandyse“, – sako A. Plukis. 

Radiacinės saugos centro ir FTMC informacija

Susiję:
Galina ir Edith mini-3a8d4138d2219a80d9b1f5ef7ee71808.jpg
2024. 10. 01 - Naujoji gamtos mokslų daktarė – alternatyvas plastiko pakuotėms kurianti ir radioaktyvias daleles iš vandens šalinanti E. F. Joel Jos darbai siūlo praktinius aktualių aplinkosaugos problemų sprendimus.
Rita Plukiene podcast-bd0a5eb5254f3ec2d4dbd35d77d77b84.jpg
2024. 04. 11 - Tinklalaidė „Tai ką jūs ten darot?“: radioaktyviųjų dalelių tyrimai Apie svarbius, įdomius darbus pasakoja FTMC Branduolinių tyrimų skyriaus fizikė dr. Rita Plukienė.
Bandinys_Mamuto_koja MINI-7dcf5855371aedee25d9b68e44794580.jpg
2024. 03. 14 - Tinklalaidė „Tai ką jūs ten darot?“: medžiai, mamutai ir radioaktyvioji anglis Apie įdomius mokslinius tyrimus pasakoja FTMC Branduolinių tyrimų skyriaus vyriausiasis inžinierius A. Plotnikov.
1620px-Polar_bear_sign_Svalbard-9ef3a6c408f39a449c720971ea6d63d2.jpg
2023. 04. 05 - Arktyje – „anomaliai didelis“ radioaktyvių dalelių kiekis Svarbiame tarptautiniame tyrime dalyvavo FTMC mokslininkai Ž. Ežerinskis, J. Šapolaitė ir L. Bučinskas.