News & Events

Back

Events and ads

2024. 11. 04 -

Įkvėpimas tapti mokslininkėmis: Vilniuje įvyko stovykla TEAM STEAM

Dr. Mažena Mackoit-Sinkevičienė ir moksleivių stovyklos TEAM STEAM dalyvės. Žinių ekonomikos forumo nuotrauka
Spalio 27–30 d. į Vilnių sugrįžo didelio susidomėjimo sulaukusi stovykla 8–10 klasių moksleivėms TEAM STEAM, kurią organizuoja asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, bendradarbiaudama su Britų taryba Lietuvoje.
 
Stovyklos metu vyko įspūdžių ir praktinių veiklų kupina programa, kurios metu merginos iš arčiau susipažino su talentingomis Lietuvos mokslininkėmis, tiksliųjų mokslų praktika ir jų teikiamomis galimybėmis. Dalyvės ne tik lankėsi mokslo institutuose, įmonėse, laboratorijose, bet ir pačios atliko mokslinius tyrimus ir laboratorinius darbus.
 
FTMC yra vienas iš šio projekto partnerių – ir, net ir stovyklai pasibaigus, bendradarbiavimas su moksleivėmis nenutrūks: penkios FTMC mokslininkės dalyvauja mentorystės programoje.
 
 
(Stovyklos TEAM STEAM dalyvių ir mokslininkių susitikimas VU centriniuose rūmuose. Žinių ekonomikos forumo nuotrauka)
 
Aktualūs klausimai
 
Pirmasis moksleivių susitikimas su FTMC tyrėjomis įvyko dar prieš stovyklos pradžią, spalio 26 d. Vilniaus universiteto centriniuose rūmuose. Čia į diskusiją susirinko stovyklos dalyvės bei FTMC mokslininkės dr. Ieva Plikusienė bei dr. Lina Grinevičiūtė, taip pat – dr. Jurgita Markevičiūtė iš VU Matematikos ir informatikos fakulteto.
 
„Susitikimo metu tyrėjos dalinosi savo istorijomis – kaip tapo mokslininkėmis, kas paskatino pasirinkti šį kelią, su kokiais iššūkiais teko susidurti. Buvo kalbama apie mokslininkių kasdienybę, prie kokių tyrimų yra tekę prisidėti, kurie iš jų buvo įdomiausi – ir ką dar, be tyrimų, veikia mokslininkai.
 
Kvietėme pasidalinti, ką mokslininkės norėtų pakeisti pasaulyje, jei turėtų neribotus resursus, arba ką pasakytų sau, jei sutiktų save aštuntokę“, – pasakoja Žinių ekonomikos forumo projektų vadovė Laima Jasionytė.
 
Pasak ekspertės, pačios dalyvės uždavė įvairiausių klausimų – pavyzdžiui, kokius egzaminus rinktis, norint studijuoti vieną ar kitą profesiją; kuo skiriasi organinė ir neorganinė chemija(nes buvo girdėjusios, kad organinės chemijos mokytis labai sunku); ką reikėtų rinktis studijuoti, jei įdomūs yra keli dalykai (pavyzdžiui, fizika ir IT).
 
 
(Stovyklos TEAM STEAM dalyvių ir mokslininkių susitikimas VU centriniuose rūmuose. Žinių ekonomikos forumo nuotrauka)
 
Nustebinęs susitikimas
 
Vieną iš stovyklos dienų, spalio 29-ąją, moksleivės apsilankė mūsų Centre – kur susitiko su FTMC mokslo ambasadore, fizike dr. Mažena Mackoit-Sinkevičiene. Ji vedė paskaitą „Mokslininkai ne tik lyrikai“, kurioje papasakojo, koks daugiabriaunis yra fiziko gyvenimas, kas laukia pasirinkus fizikos studijas, kiek daug mokslininkų dirba čia, Saulėtekyje, ir kiek daug galimybių čia atsiveria.
 
„Taip pat viktoriną, kurioje buvo klausimų ir apie FTMC. Moksleivės daugiausiai bandė prisiminti keletą ankstesnių metų Fizikos Nobelio premijų ir laureatų. Atskleidžiau paslaptis, kaip sutikti Nobelio premijos laureatą Lietuvoje, nes Saulėtekyje kas keletą metų organizuojamos viešos Nobelio premijos laureatų paskaitos. Trumpai pristačiau ir save, paminėdama knygą apie Lietuvos moteris, kurioje – ir mano pavardė“, – šypsosi Mažena.
 
 
(Dr. Mažena Mackoit-Sinkevičienė ir moksleivių stovyklos TEAM STEAM dalyvės. Žinių ekonomikos forumo nuotrauka)
 
Vėliau vyko diskusija, kaip nuo įvairių grėsmių apsaugoti Žemės planetą. Pasak M. Mackoit-Sinkevičienės, šiemet ją labai nustebino dalyvių aktyvumas, drąsa, noras pasidalinti savo žiniomis ir idėjomis:
 
„8–10 klasių moksleivės jau žino apie rašytojo I. Asimovo parašytas tris robotikos taisykles, apie Saulės ateitį ir t. t. Šios merginos savo mokyklose viskuo domisi, ir tai daro aktyviai. O mokslininkams turbūt įdomiausia su tais, kurie labai nori sužinoti daugiau.“
 
Mažena pastebi, kad tokie renginiai, kaip TEAM STEAM stovykla, paskatina moksleives netolimoje ateityje rinktis mokslininkės kelią. Viena iš jų štai ką parašė kitą dieną po susitikimo:
 
 
(Ekrano kopija iš dr. Maženos Mackoit-Sinkevičienės feisbuko paskyros)
 
Pasak FTMC fizikės, šiandien mokslas jau vystomas nebe pavieniui, bet globaliu mastu – ir didelėmis darbo grupėmis. Tad kuo toliau, tuo labiau bus reikalingi specialistai su įvairiais įgūdžiais: „Bandžiau pabrėžti, kad moksle labai reikia jaunų žmonių. Ir kad reikia sekti mokslo naujienas, aktualijas – šitaip atsivers daug įvairių galimybių. Labai tuo tikiu.“
 
Padrąsinimas ir lydėjimas
 
Su moksleivėmis užsimezgę ryšiai tęsis ir toliau: TEAM STEAM jau turi šio projekto mentores, kurios padės merginoms labiau pažinti savo profesinį pašaukimą, dalinsis patirtimi, padrąsins ir patars rūpimais klausimais. Lapkričio 9 d. įvyks nuotolinis susitikimas, kurio metu bus pasiskirstyta, kuri mokslininkė kurią dalyvę lydės šioje programoje.
 
Labai džiaugiamės, kad iš septynių šių tyrėjų net penkios darbuojasi FTMC:
 
Dokt. Agnė Minderytė (FTMC Aplinkotyros skyrius);
 
Dr. Ieva Plikusienė (FTMC Nanotechnologijų skyrius);
 
Dokt. Justina Valentukevičė (VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakultetas);
 
Dr. Jurgita Markevičiūtė (VU Matematikos ir informatikos fakultetas);
 
Dokt. Justina Žemgulytė (FTMC Fizikinių technologijų skyrius);
 
Dr. Mažena Mackoit-Sinkevičienė (FTMC Optoelektronikos skyrius);
 
Dr. Raimonda Bogužaitė (FTMC Nanotechnologijų skyrius).
 
 
(Dokt. Agnė Minderytė. Hernandez & Sorokina / FTMC nuotrauka)
 
„Svarbu į STEAM mokslus įtraukti kuo daugiau mergaičių. Lietuvoje daug moterų dirba mokslo srityje, bet jos – daugiausia rutininėse vietose, o ne vadovų pozicijose“, – apie savo motyvaciją prisidėti prie šio projekto kalba viena iš mentorių dokt. A. Minderytė.
 
Prasmę tokiai savanorystei mato ir dr. R. Bogužaitė:
 
„Per savo, kaip mokslininkės, kelionę turėjau daug žmonių, kurie man mentoriavo, todėl noriu duoti atgalinį ryšį. Tai galbūt ką nors pastūmės ir palengvins šį kelią.
 
Kol esi savame burbule, negali sužinoti giliau – tad mentoriavimas gali parodyti daugiau, suteikti žinių, nukreipti žmogų tinkama linkme.“
 
Stovyklos TEAM STEAM organizatoriai pastebi, kad šis projektas sulaukia vis didesnio populiarumo, o paraiškos dalyvauti užsipildo labai greit. Kita tokia stovykla vyks balandžio 23–26 d. Klaipėdoje. Sekite naujienas Žinių ekonomikos forumo interneto svetainėje ir feisbuko paskyroje.
 
FTMC informacija
Related news:
Lina Grinevičiūtė 5-3bd8f2c9a1be1475788009509a556f4e.jpg
2024. 11. 07 - Nuo lazerių dronuose iki patikimesnių raketų: kuo optinės dangos gali pasitarnauti mūšio lauke? Dr. Lina Grinevičiūtė su kolegomis sukūrė pačią atspariausią optinę dangą pasaulyje, skirtą lazerinei spinduliuotei.
SMSM ir FTMC-03548c1848bf2838d0eef47cff258301.jpg
2024. 08. 22 - FTMC lankėsi projekto „Moksleiviai – į Vyriausybę“ dalyvės Visą savaitę moksleiviai susipažįsta su įvairių valstybinių insitucijų atliekamais darbais.
TS Paskaita-b73ede24d11fcd5cdfee7798f9d47c2f.jpg
2024. 04. 18 - Moksleivių merginų apsilankymas FTMC: mokslininkių sėkmės istorijos ir diskusijos apie ateitį Balandžio 4-ąją priėmėme 8–10 klasių mokines iš visos Lietuvos – vyko viena iš stovyklos TEAM STEAM dienų.
Ieva-Plikusienė-Stilius-2022-metų-moteris_T.Bauro-nuotr-s-70dd23e46f1a9dbc677c68c6ad36df09.jpg
2022. 12. 08 - FTMC mokslininkė Ieva Plikusienė - 2022-ųjų Lietuvos metų moteris