FTMC Fundamentinių tyrimų skyriaus astrofizikas Marius Čeponis tapo gamtos mokslų daktaru. Jo apginta disertacija – „Žvaigždžių populiacijos mažos masės sistemose“ (mokslinis vadovas: prof. dr. Vladas Vansevičius, konsultantė: dr. Rima Stonkutė).
Sveikiname kolegą, sėkmės tolesniame kelyje!
„Mano disertacija yra apie žvaigždžių formavimosi ypatumus. Bandyta išsiaiškinti, kokią įtaką žvaigždžių formavimuisi daro jų aplinka“, – sako Marius.
Jis priduria, kad gilintis į šiuos procesus itin svarbu, nes tai mums padėtų suprasti, kaip susiformavimo Paukščių Tako galaktika, mūsų Saulė ir, galbūt, kaip ir kodėl Visatoje atsiranda gyvybė.
„Vienas iš rezultatų – pavyko patvirtinti, kad nykštukinėse galaktikose žvaigždės formuojasi epizodiškai; tuo metu didelėse galaktikose, tokiose kaip mūsų, žvaigždžių formavimasis daugiau priklauso nuo gravitacinių sąveikų su aplinka ir vyksta chaotiškai“, – pasakoja naujasis mokslų daktaras.
Tarp kitų disertacijos metu atliktų M. Čeponio pasiekimų – sukurtas naujas metodas nykštukinių galaktikų 1D ir 2D žvaigždėdaros istorijai atkurti pagal žvaigždžių fotometrinius (skleidžiamos šviesos intensyvumo) matavimus.
Be to, nustatyta nykštukinės galaktikos Leo A žvaigždėdaros istorija – didžioji dalis žvaigždžių susiformavo per pastaruosius 6 milijardus metų, o šie procesai vyko pliūpsniais, t. y. labai intensyviais laikotarpiais.
FTMC informacija