Naujienos ir renginiai

Renginiai ir skelbimai

2024. 09. 25 -

„Įkvėpti mokslo“. Prof. habil. dr. Kęstutis Pyragas: „Chaosas, sinchronizacija ir neuroniniai tinklai“

Rugsėjo 25 dieną 18 val. Energetikos ir technikos muziejuje mokslo žvaigžde vadinamas FTMC fizikas prof. habil. dr. Kęstutis Pyragas pristatys tyrimus apie chaosą ir neuronų tinklus, arba kodėl kartais per didelė tvarka galvoje kelia problemų.

Daugelis yra matęs arba bent jau girdėjęs apie filmą „Drugelio efektas“. Filme vaizdžiai ekranizuojamas procesas, kurį JAV matematikas ir meteorologas Edwardas Nortonas Lorenzas įvardino kaip „drugelio efektą“ ir jį paaiškino taip: „Drugelio sparnų plazdėjimas Brazilijoje gali sukelti tornadą Teksase“.

Pasak K. Pyrago, daugelis natūralių ir žmogaus sukurtų sistemų gali elgtis labai sudėtingai, chaotiškai. Chaosas yra būdingas mūsų smegenims – juk smegenų impulsai arba signalai irgi yra chaotiški, nes jie jautrūs išoriniams dirgikliams. Todėl reguliuodami išorės dirgiklius, galime kontroliuoti ir chaotinių sistemų elgseną. Vis dėlto ir čia yra iššūkių.

„Svarbus neuroninių sistemų veiksnys yra sinchronizacija. Ji yra atsakinga už pagrindines smegenų funkcijas, tokias kaip vaizdų atpažinimas, mokymasis ir mąstymas. Tačiau dėl per didelės sinchronizacijos atsiranda įvairių neurologinių susirgimų – pavyzdžiui, Parkinsono liga. Todėl neuronų sinchronizacijos valdymas išoriniais elektriniais stimulais yra dabartinis neurologinių ligų gydymo iššūkis“, – pasakoja profesorius.

(Prof. Kęstutis Pyragas. Domo Jokubauskio / FTMC nuotrauka)

FTMC Fundamentinių tyrimų skyriaus fizikas teoretikas K. Pyragas – vienas garsiausių visų laikų Lietuvos mokslininkų. 1992 m. parašęs straipsnį prestižiniame žurnale „Physic Letters A“ apie savo siūlomą matematinį chaoso valdymo metodą, jis ilgainiui tapo daugiausia kartų pacituotu mokslininku tarp visų laikų lietuvių.

Portalo „Google Scholar“ duomenimis, K. Pyragas iš viso pacituotas daugiau nei 11 tūkst. kartų! Lietuvio pavardė jau yra tapusi tarptautiniu moksliniu terminu, o garsiausias iš jų – vadinamasis Pyrago chaoso valdymo metodas – iki šiol taikomas įvairiuose eksperimentuose ir tyrimuose, pradedant fizika, chemija ar medicina, baigiant ekonomika, robotika ar elektronika.

(Skaitykite FTMC interviu su profesoriumi)

2023 m. prezidentas Gintaras Nausėda profesorių K. Pyragą apdovanojo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi „už svarų indėlį į fizikos mokslo raidą, už pasaulinio lygio atradimus ir pripažinimą pelniusį vardą, neatsiejamą nuo reikšmingiausių fizikos mokslo laimėjimų.“

Nepaisant iš pirmo žvilgsnio sudėtingos mokslinės temos, profesorius yra itin dažnai laukiamas svečias konferencijose, mokslo populiarinimo renginiuose ar mokyklose – kadangi apie chaoso teoriją geba pasakoti labai vaizdingai, paprastai ir įtraukiančiai.

Tai jau trečias pranešimas visuomenei iš mokslinių išradimų pristatymų ciklo „Įkvėpti mokslo“ Energetikos ir technikos muziejuje. Pristatymai vyksta kiekvieną trečiadienį. Jų metu Lietuvos mokslininkai pasakoja apie užsienyje ir Lietuvoje atliekamus mokslinius tyrimus bei kuriamas inovacijas.

Laikas: 18 val.

Vieta: Energetikos ir technikos muziejus, Rinktinės g. 2, Vilnius.

Mokslinių atradimų pristatymai – nemokami, tačiau būtina registracija. 

Registracijos formą rasite čia.

(Prof. Kęstutis Pyragas. Domo Jokubauskio / FTMC nuotrauka)

Kitos ciklo „Įkvėpti mokslo” temos:

  • „Nauja energijos epocha – kuro elementai” (dr. Aldona Balčiūnaitė) – 2024-10-02
  • „Mikrobangos: nuo WiFi iki SciFi” (dr. Paulius Ragulis) – 2024-10-09
  • „Kaip pasverti laiką? Daiktų ir gyvūnų amžiaus nustatymas radioanglies izotopo pagalba” (dr. Algirdas Pabedinskas) – 2024-10-16
  • „Žaliasis vandenilis – iš kur, kaip ir kam?” (dr. Milda Petrulevičienė) – 2024-10-23
  • „Išmanioji tekstilė: kas tai?” (dr. Diana Kubilienė) – 2024-10-30
  • „Elektrinės patrankos: kaip paraką pakeisti elektros srove” (dr. Vilius Vertelis)
  • Nuo taršos iki sprendimų: kova su mikroplastiko dalelėmis (dr. Ieva Uogintė)
  • „Kaip mokslininkai matuoja laiką: dabartis ir perspektyvos” (dr. Rimantas Miškinis)
  • „Mikrodumbliai – oras, maistas ir vaistas ” (dr. Arūnas Stirkė)
  • „Kas bendro tarp kačių ir teleportacijos?” (dr. Mažena Mackoit-Sinkevičienė)
  • „Kaip veikia fejerverkai?” (dr. Dominykas Juknelevičius)

Partneriai:

Vilniaus miesto savivaldybė
Lietuvos kultūros taryba

Informacinis rėmėjas:

LRT vaikai

Energetikos ir technikos muziejaus ir FTMC informacija

Susiję:
4(1)a-c3342424bf469c5dab363926d506cb06.jpg
2023. 06. 21 - Kai pavardė tampa moksliniu terminu: prof. K. Pyragas ir chaoso valdymas Jis yra daugiausiai kartų pacituotas tyrėjas tarp visų laikų lietuvių, o sukurta paprasta formulė padarė tikrą proveržį.
2023-02-16 Valstybes apdovanojimas Kestuciui Pyragui (LRP Roberto Dackaus nuotr) s-b7ce7e6798e4cd09bd69b951782fed93.jpg
2023. 02. 17 - Kęstutis Pyragas apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi