Mūsų Visata gimė prieš 13 milijardų 800 milijonų metų. Ar galime žodžiais arba formulėmis apsakyti, kas tai buvo ir kaip atrodė akimirka, vadinama Didžiuoju sprogimu? Kol kas tikrai ne – tačiau išradingieji mokslininkai jau beveik pasiekė ir atkūrė šio įvykio pradžią.
Kosmologas, FTMC Fundamentinių tyrimų skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Mindaugas Karčiauskas neseniai grįžo į Lietuvą iš Lankasterio universiteto Jungtinėje Karalystėje. Taip pat įgavęs patirties garsiojoje CERN laboratorijoje, lietuvis šiandien tyrinėja labai ankstyvą Visatą.
Pagrindinė Mindaugo skaitmeninių modelių kūrimo tema yra kosminė infliacija – reiškinys, kuris galėtų paaiškinti, kaip Visatoje atsidaro tokios struktūros kaip galaktikos arba jų spiečiai ir kodėl Visata dabar greitėjančiai plečiasi.
Tai mūsų kolega bando išsiaiškinti tyrinėdamas Visatoje sklindančias gravitacines bangas, už kurių atradimą 2017 m. JAV ir Vokietijos mokslininkams buvo įteikta Nobelio fizikos premija.
Apie Visatos paslaptis ir daug žadančius tyrimus M. Karčiauskas pasakoja LRT televizijos laidoje „Smalsumo genas“. Vaizdo įrašą LRT mediatekoje (nuo 13:55) žiūrėkite
paspaudę šią nuorodą.
LRT informacija