Turime dar vieną gamtos mokslų daktarą!
FTMC Molekulinių darinių fizikos skyriaus mokslininkas Rokas Gegevičius apgynė disertaciją tema
„Charge Carrier Transport in Hybrid Perovskites“ (liet. „Krūvininkų pernaša hibridiniuose perovskituose“). Mokslinis vadovas – dr. Marius Franckevičius).
Jiedu domisi perovskitais – mineralais, kurie šiuo metu pasaulyje tyrinėjami siekiant ištobulinti naujos kartos saulės elementus ir šviesos įrenginius.
Vadinamuosius hibridinius perovskitų saulės elementus gaminti yra palyginti nebrangu, jie lengvi ir lankstūs, o geriausi laboratoriniai modeliai našumu (>25%) jau susilygino su populiariausiais silicio saulės elementais.
Tačiau, anot disertacijos autoriaus, jų praktinis panaudojimas vis dar nėra galimas, nes šioje srityje apstu problemų. Viena jų – prastas medžiagų stabilumas, ypač dėl jonų judėjimo perovskituose. Šie kristalai turi gardeles (tam tikrą atomų, jonų ar molekulių išsidėstymą), iš kurių gali išjudėti perovskito sudedamosios dalys.
(Kolegos iš FTMC Molekulinių darinių fizikos skyriaus: dr. Marius Franckevičius, dr. Rokas Gegevičius, dr. Renata Karpicz ir prof. Vidmantas Gulbinas. FTMC nuotrauka)
„Tai buvo vienas pirmųjų tokių darbų pasaulyje. Iš visos disertacijos galima padaryti vieną esminę išvadą: norint analizuoti perovskitus, mes turime atsižvelgti į jų joninį judėjimą“, – sako naujasis mokslų daktaras.
Disertacijos gynimo tarybos nariai pabrėžė, kad R. Gegevičiaus darbas yra reikšmingas indėlis į perovskitų tyrimus ir atvers naujus kelius mokslininkams iš viso pasaulio. Susirinkusieji juokavo, kad Roko įdirbio užtektų iškart dviem disertacijoms – kadangi jis šia tema su kolegomis yra publikavęs net 15 mokslinių publikacijų; iš jų – du straipsniai, kurių pagrindinis autorius yra naujasis mokslų daktaras.
Sveikiname kolegą, sėkmės ir įkvėpimo!